System opłat drogowych w Szwajcarii- cennik, e-myto.

System opłat drogowych w Szwajcarii

Szwajcaria jest krajem słynącym z przepięknych gór. Często wybieramy się tam na ferie zimowe i nie tylko. Jadąc do Szwajcarii własnym samochodem warto zapoznać się z obowiązującym w tym kraju systemem opłat za drogi. Informacje te będą przydatne również dla wszystkich firm dokonujących transportu tranzytowego przez Szwajcarię lub transportu produktów bezpośrednio do tego kraju.

Obowiązkowy podatek

Wszystkie pojazdy ciężarowe i naczepy o ciężarze całkowitym przekraczającym 3,5 tony objęte są obowiązkiem opłacania w Szwajcarii podatku drogowego, nazywanego w skrócie LSVA. To, jak wysoki będzie podatek, uzależniony jest od:

  • Ciężaru pojazdu,
  • Klasy Euro,
  • Liczby przejechanych kilometrów.

Przedsiębiorstwa transportujące towary do Szwajcarii lub przez Szwajcarię muszą przed wjazdem na teren tego kraju zarejestrować dane pojazdu w punkcie celnym. Można tego dokonać wypełniając specjalny formularz na granicy Szwajcarii, przy wjeździe i wyjeździe z terenu kraju, podając stan licznika. Na podstawie ilości przejechanych kilometrów przez kierowcę w obrębie Szwajcarii określa się wysokość opłaty drogowej LSVA.

Winietki

Kierujący pojazdami osobowymi i motocyklami, za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu płacą opłatę wykupując winietki. Obowiązują one również dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony. W Szwajcarii nie wykupuje się winietek tygodniowych, czy miesięcznych. Do nabycia są wyłącznie winiety roczne, ważne od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Oznacza to, że ich termin ważności właściwie wynosi 14 miesięcy, a nie 12, na czym zyskują kierowcy.

W 2013 roku winietki za przejazd drogami w Szwajcarii płacił się:

  • Dla pojazdów do 3,5 tony ciężaru całkowitego – 40 franków szwajcarskich, czyli około 130-140 zł, w zależności od kursu franka,
  • Dla przyczep – 40 franków szwajcarskich, przy czym zestaw pojazdu ciągnącego i przyczepy łącznie nie może przekroczyć ciężaru 3,5 tony.

Jeśli pojazdy lub zestawy pojazdów mają dopuszczalną masę całkowitą wyższą niż 3,5 tony, wówczas ich kierowcy muszą kupić winietki, których cena będzie uzależniona od:

  • Kategorii pojazdu,
  • Ciężaru pojazdu,
  • Okresu pobytu na terytorium Szwajcarii.

Co grozi za brak winiety?

Kierowcy, który pomimo obowiązku wykupienia winietki nie wykupują jej, narażają się na nałożenie na nich mandatu karnego przez drogówkę szwajcarską, w wysokości 200 franków szwajcarskich plus koszt wykupienia winietki, tj. 40 franków.

Dodatkowe opłaty

W Szwajcarii dodatkowo pobierane są opłaty za przejazd tunelami:

  • Munt la Schera łączącym Zernez (region Grisons) z Livigno (Włochy).
  • Grand St.Bernard.