Nowe zasady egzaminowania kandydatów na kierowców

Od stycznia 2015 roku niewykluczone, że zmienią się zasady organizowania egzaminów na prawo jazdy, co związane jest z unijną dyrektywą. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących egzaminowania kandydatów na kierowców, który zakłada wprowadzenie wymogu umiejętności ecodrivingu.

Osoby, które będą zdawały egzamin na prawo jazdy kategorii B, czyli dla samochodów osobowych, podczas urzędowego egzaminu będą musiały nie tylko wykazać się znajomością przepisów prawa drogowego, znaków, czy też praktyczną umiejętnością jazdy w warunkach miejskich, ale również m.in. umiejętnością bardziej ekologicznej jazdy. Punktem obowiązkowym na egzaminie miałoby być pokazanie egzaminatorowi, że kandydat na kierowcę potrafi odpowiednio zmieniać biegi w taki sposób, aby w momencie, gdy silnik osiągnie około 2 tys. obr./min, a pierwsze cztery biegi włączyć zanim pojazd uzyska prędkość 50 km/h".

Problem w tym, że zdaniem ekspertów motoryzacyjnych, warunki drogowe w Polsce nie sprzyjają ekodrivingowi. Dlatego jazda zgodna z zasadami ekologicznej jazdy może stwarzać realne zagrożenie na drodze.