Czym jest numer VIN?

Przy zakupie pojazdu, zwłaszcza z tzw. drugiej ręki, czyli samochodu używanego, kupujący powinien szczególną uwagę poświęcić jego numerowi VIN. Dzięki temu będzie mógł on zminimalizować ryzyko zakupu np. kradzionego pojazdu od oszusta. Numer VIN w rzeczywistości jest numerem identyfikacyjnym pojazdu i winien on być zgodny z numerem znajdującym się w zaprezentowanej dokumentacji pojazdu. Jak wygląda numer VIN i do czego jeszcze jest on wykorzystywany?

Pojęcie numeru VIN

Numer VIN jest numerem identyfikacyjnym każdego samochodu. Składa się on z 17 znaków – liter i cyfr. Taki numer nadawany jest wszystkim samochodom wyprodukowanym od lat 80-tych ubiegłego stulecia. Nie oznacza to jednocześnie, że wcześniej numer VIN nie był w ogóle nadawany, ale składał się z mniejszej ilości znaków, np. z 13. Numer VIN jest wybity trwale na przymocowanej do pojazdu tabliczce, która powinna znajdować się wewnątrz nadwozia. Powinien być on zapisany w sposób ciągły, w jednej lub dwóch linijkach, bez pozostawiania pustych miejsc pomiędzy numerami. Niewykluczone, że prócz 17 znaków numeru VIN na tabliczce wybite zostaną znaczniki na początku i na końcu numeru. Takie znaczniki jako zabezpieczenie stosuje część producentów branży motoryzacyjnej.

Numer VIN i jego znajomość pozwalają na określenie:

  • Producenta pojazdu,
  • Rodzaju nadwozia,
  • Modelu pojazdu,
  • Typu silnika,
  • Typu skrzyni biegów,
  • Numeru produkcyjnego pojazdu.

Jak odczytać numer VIN?

Numer VIN składa się z trzech członów. Pierwsze trzy znaki to numer WMI, kolejne sześć znaków to numer VDS, a ostatnie osiem – VIS.

Numer WMI jest zapisany w światowym systemie identyfikacji producenta pojazdu. Numer ten to World Manufacturer Identifier i koduje się za jego pomocą region i nazwę producenta pojazdu. Polska jako region w numerze WMI wpisywana jest jako „SU-SZ”.

Numer VDS pozwala na określenie rodzaju nadwozia pojazdu, układu przeniesienia napędu i wersję silnika. Sekcja VDS, czyli Vehicle Descriptor Section, określa tym pojazdu.

Z kolei numer VIS to numer identyfikacyjny pojazdu, czyli numer własny egzemplarza pojazdu, zawierający zakodowany rok produkcji samochodu, oznaczenie zakładu, w którym samochód został wyprodukowany oraz numer seryjny.

Kontrolując numer VIN możemy zweryfikować, czy samochód nie znajduje się w bazach danych pojazdów skradzionych. Można też za jego pośrednictwem zweryfikować historię serwisową pojazdu, jeśli znajduje się w istniejących bazach danych.